Ramazanda Kalp Hastalarına Tavsiyeler

Ramazan ayının yaza denk gelmesi oruç tutulan sürenin yaklaşık 17 saate kadar çıkıyor olması hem açlık süresinin uzun olmasına hem de sıcaklar nedeniyle sıvı kaybının daha fazla olmasına neden oluyor. Bu durum özellikle sıvı eksikliğine daha hassas olabilecek yaşlı, zayıf yapılı, şeker hastalığı olan ve tansiyonu düşük olmaya meyilli olan insanları daha fazla etkiliyor. Kalp hastalığının varlığı oruç tutmaya direkt engel teşkil etmemekle birlikte yukarıda saydığımız durumların eşlik ediyor olması sıvı kaybı açısından daha dikkatli olunması gerekliliğini ortaya koyuyor

kalp-hastası

Oruç tutması sakıncalı olan kalp hastaları

Yakın zamanda kalp krizi geçirenler
Yakın zamanda kalp yetersizliğinde ağırlaşma olanlar
Küçük bir eforla dahi göğüs ağrısı veya nefes darlığı yaşayanlar
Ağır kalp yetersizliği hastaları
Birçok ilaç kullanan veya gün içerisinde ilaç almak zorunda olanlar

Bu tarz hastaların oruç tutması, ilaçlarının aksamasına, ciddi sıvı kaybı ve buna bağlı tansiyon düşüklüğü yaşanmasına, sempatik sistem deşarjına (vücutta adrenalin salınımına), çarpıntı ve göğüs ağrısı ile mevcut hastalığın ağırlaşmasına sebebiyet verebiliyor. Ayrıca özelikle kan sulandırıcıların ihmal edilmesi kalp krizlerine dahi neden olabilir.

Oruç tutabilen kalp hastaları

Kalp hastalığı açısından aktif semptomu olmayan,
Uzun süren açlık sürelerinin almak zorunda olduğu ilaç düzenini bozmayan kalp hastaları, bünyeleri buna izin verdiği sürece oruç tutabiliyor.

Oruç tutan kalp hastalarına özel öneriler

İftar ve sahur arasındaki sürede gerekli sıvı alımına özen gösterin.
Sahura mutlaka kalkın ve bol su için.
İftarda yemeğe çorba gibi hafif yiyeceklerle başlayın. Çorba hem açlığınızı yatıştırıyor hem de mide bağırsak sistemine aniden yüklenmenize engel oluyor.
İftarda ağır yiyeceklerden uzak durun.
Yemekleri aralarına zaman koyarak yiyin.
Mümkün olduğu kadar gündüz sıcak saatlerde dışarı çıkmayın.
Almanız gereken ilaçları doktorunuza danışarak oruçlu olmadığınız saatlere göre düzenleyin.

Günde 3 defa ilaç alması gerekenlerin oruç tutması sakıncalı

Oruç tutması uygun görülen hastaların günde almaları gereken ilaç miktarı tek doz ise iftar sonrasında içebiliyorlar. Günde iki kere alınması gereken ilaçlar aslında bu dönemde açlık süresi 12 saatten fazla olduğundan oruca engel teşkil edebilse de, doktorları tarafından uygun görülen hastalarda olabilecek en uzun aralıkta (iftarın başı ve sahurun sonu şeklinde) alınması gerekiyor. Günde üç defa ilaç alması gereken hastaların oruç tutması pek uygun olmuyor.

Mideye aniden yüklenmek kalp krizi riskini artırıyor

Normal zamanlarda kalp krizi genelde sabaha karşı saatlerde daha sık görülüyor. Ancak özellikle ramazan ayında bu durumda bir değişiklik yaşanıyor ve iftar sonrası saatlerde kalp şikayetleri daha fazla yaşanıyor. Bu nedenle de iftar sonrasında acile başvuranların sayısı artıyor. Bu durumun en önemli sebebi ise iftarda mideye birden yüklenmek, çok ağır ve hızlı bir şekilde yemek yemek. Oruç tutan birçok kişinin yaptığı bu hata kalp hastası olan ya da olmayan herkesin sıkıntı yaşamasına neden olabiliyor. Yapılan çalışmalar sağlıklı bireylerin oruç tutmasında herhangi bir engel olmadığını göstermekle birlikte her bireyin özellikle yaz aylarında yukarıda değinilen hususlara dikkat etmesi oldukça önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir