Nasıl Giyinmeliyiz ?

Soğuk koşullar için dizayn edilen “baz katman” (base layer) termal iç giyim için temel bir terimdir. Bu tür giyimler tipik olarak, nemi (ter gibi) ciltten çabuk uzaklaştıran  ve çabuk kuruyan sentetik kumaşlardan yapılır. Neredeyse bütün önemli outdoor imalatçılarının, en azından uzun kol fermuarlı üst, uzun kol yuvarlak yaka üst ve pantolondan oluşan baase layer giyim sınıfı vardır. Base layer sadece termal iç giyim değildir. O aynı zamanda başka bir şey giymenin çok sıcak olduğu durumda bir dış katman olarak da önerilir.

Açık alanda aktivite halinde iken vücudunuz ısınır. Vücut bu ısı yükselmesini ter üreterek dengeler. Ter buharlaşarak etkin bir serinlik sağlar. Genede bu nem yeter, kadar hızlı buharlaşamaz ve gerçekte vücudunuz ter içinde kalır. Sorun yavaşladığınızda veya durduğunuzda başlar. Cilt üzerinde biriken nem, artık ihtiyacınız olmadığı halde vücudunuzu serinletmeye devam eder. Bu durum soğuk almanıza ve hatta hipotermi’ye (vücut ısısının normalin altına düşmesi) neden olabilir.

  1. Katman: Baz Katman / Uzun İç Giyim

Bu katmanda pantolon ve fanilanın fonksiyonu sizi kuru tutmak, sıcaklık temin etmek ve bütün gün konfor sağlamaktadır.

Model

En popüler kombinasyon, soğuktan koruyucu ribana manşetli pantolon ve uzun kold faniladır.

Vücut Uyumu

Base layer giysileri nemi etkin şekilde emebilmesi için vücuda ilişik giyilmelidir. Genellikle normal ölçünüze uymak en iyisidir. Sıkı giysiler hareketinizi kısıtlar ve gevşek giysiler toplanma yapar ve rahatsız edicidir.

Fonksiyonel Gereksinimler

Kumaş ve fiber teknolojisinde gelişmeler gerekli yumuşaklığı temin etmiştir. Fonksiyonel kumaşlar teri giysinin dışına taşıyarak vücuttan uzaklaştırır. Ter giysi dışında daha çabuk buharlaşır. Nem transfer edici fonksiyonel içlik giydiğinizde, bu kumaş ile üstüne giydiğiniz koruyucu giysi arasında kuru ve sıcak bir alan oluşturulur. Giyside kullanılan kumaşın ağırlığı ve hacmi temin ettiği sıcaklık belirler. İyi bir base layer için gerekli olmasada, bazı modeller anti-bakteriyel ve ilave özelliklere sahiptir.

Kumaşlar

 Sentetikler: Fonksiyonel iç giyim için en iyi seçim sentetik kumaşlardır. Bu kumaşlar, nem kontrolü, yumuşaklık ve termal özellikler konusunda iyi bir kombinasyon sağlar.

 İpek: İpek özellikle hafif ürünlerde kullanılır. Bu kumaş yumuşak, sağlam nem transfer eden fiberdir.

 Yün: Yün fiber doğal olarak nemi dışarı atar.

 Pamuk: Pamuk giysiler ilk giyildiğinde sıcak, yumuşak ve rahattır. Fakat pamuk nemi emip tuttuğu için fonksiyonel iç giyimler için tavsiye edilmez.

  Karışımlar: Bu fiberlerin karışımı farklı koşullara uygun en iyi özellikleri sunar.

  1. Katman: Koruyucu Üst ve Pantolon

Bu katmanda giysinin temel fonksiyonu sizi sıcak tutmaktır.

Modeller

Bu katman kazak, sweat shir ve yelek gibi çeşitli üst giyimden oluşur. Nem emme  ve tutma eğiliminden dolayı pamuk giysilerinden kaçınılmalıdır. Bu giysilerin kolaylıkla günlük giyime uyması için model de faktördür.

Vücut Uyumu

Bu giysiler hareket rahatlığı için bol olmalıdır. Fakat aynı zamanda mont ve pantolon altında sarkık ve pot durmamalıdır.

Fonksiyonel Gereksinimler

Koruyucu giysiler farklı kumaş ve ağırlıkta olurlar. Bunlar sundukları sıcaklık derecesinde etkilidir. Nem transferi, bir kumaş yada fiber’in teri hızla buharlaşması için baz katmandan dış katmana iletme kabiliyetidir. Bu, teri cildinizden uzak tutarak vücudunuzun sıcak kalmasında daha etkili olacaktır. Çok ağırlık ve hacim olmaksızın sıcaklık temini genel konfor açısından ve özellikle hareket kolaylılığı için önemlidir. Doğal esnekliği olan veya likralı giysiler daha özgür hareket kabiliyeti tercih edenler için iyidir.

Kumaşlar

  Fleece: Sentetik fleece’ler koruyucu giysiler için en çok kullanılan kumaşlardır. Çok ağırlık ve hacim olmaksızın sıcaklık temin etmesine ilaveten, iyi nem transfer eden kumaşlardır. Fleece aynı zamanda makinede yıkanabilir ve sürekli yıkama ve giyimde formunu korur.

  Yün: Bu fiber doğal olarak sıcak tutar ve nemi transfer eder. Yün genelde hacimli olduğundan az tercih edilir. Kolay çeker ve geç kurur. Bazıları için alerjiktir.

  Pamuk: Nemi emen ve tutan bir kumaş olduğu için tavsiye edilmez.

  1. Katman

Bu dış katmanlar karşılaşacağınız aşırı ortamlardan koruyucu mont, parka ve pantolonlardan oluşur. Bu giysiler rüzgar ve su geçirmez ve nefer alabilen kumaşlardan yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir