Egzersizle karın yağlarından kurtulamazsınız

Yaz yaklaştıkça hızlı kilo vermek için çeşitli diyetlere, başvuranların sayısı arttı. Ancak bulduğunuz her diyet listesini, duyduğunuz her yöntemi denemeye kalkmadan önce, uzmanların önerilerine kulak vermelisiniz.

egzersiz-fitness-karın yağları (1)

Sağlıklı yaşam ve spor eğitmeni Sara Haley, günümüzde sıklıkla yanlış bilinen ve yanlış uygulanan fitness ve diyet mitlerini açıklıyor.

İşte o yanlış bilinenler ve doğruları…

Daha az kalori her zaman iyidir
Bir diyet furyasına uyarak bütün günü kalori sayımı yaparak geçirmek doğru bir iş yaptığınızı göstermez. Üstelik her zaman az kalori iyi demek değildir. Gündelik işlerinizi yapmak için, işe gitmek, sokağa çıkmak, yürümek ve hatta oturmak için bile vücudunuzun yakıta ihtiyacı vardır. Eğer yeterince kalori almazsanız, vücudunuz hareket edecek enerjiyi bulamaz. Bu yüzden uzmanlar sık yemek yemeyi öneriyor. Bu sayede uzun süreli açlık duygusundan uzak duruluyor. Çantanızda veya çalışma masanızda sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmayı ihmal etmeyin.

Ağırlık kaldırmak sorunları çözer
Bilinenin aksine vücut geliştirme yapmak tek başına işe yaramaz. Kardiyo yaparken yanlış zayıflama diyetleri sonucu yanlış gıdalarla beslenirseniz veya abartılı yemek yerseniz, sonuç hüsran olacaktır. Zayıflamak için dengeli beslenme ile birlikte yapılan kardiyo ve egzersizler le sonuç alınır.

Egzersiz yapmak karın yağlarından kurtarır
Genelde internet ve televizyonlarda söylenen “Egzersiz yapmak karın yağlarından kurtarır” fikri yanıltıcıdır. Egzersizler kas oluşturmak için tasarlanmıştır, yağları ortadan kaldırmazlar. Eğer temel, yani çekirdek egzersiz programına uymadan tek bir alanda hareket yaparsanız, başarı sağlayamazsınız. Vücutta her bölgeyi çalıştıran farklı egzersizler vardır. Tek bir egzersizle tüm vücut kaslarının hareket geçmesini bekleyemezsiniz. Bedenin bütün olarak çalışması için egzersizlerin birleştirilmesi gerekir. Spor salonuna gitmeye zamanınız yoksa eve alacağınız spor malzemeleri ile de rahatlıkla egzersizlerinizi yapabilirsiniz.

egzersiz-fitness-karın yağları (1)

Terlemiyorsan, doğru egzersiz yapmıyorsun demektir
Bugüne kadar duyduğunuz zayıflama tekniklerinin ne kadar yanlış olduğunu gördünüz. Bunlardan biri de ter atmak ile ilgili. Terlemiyorsan yapılan egzersiz hiçbir işe yaramaz dendi. Ancak durum pek de öyle değil. Uzmanların herkesin farklı ter bezlerine sahip olduğunu ve bazılarının diğerlerine göre daha zor terlediğini söylüyor. Terlememenin veya az terlemenin egzersizin işe yaramadığı anlamına gelmediğini söyleyen uzmanlar, terlemek yerine doğru nefes alınması ve bunun kontrol edilmesi gerektiğini söylüyor.

Egzersiz yapmaya başlamadan önce vücudu gererek ısıtmak gerekir
Egzersiz öncesi vücudun ısınması gerektiği doğrudur böylece yaralanmalar ve sakatlıklardan uzak durabiliriz ancak bu gerinme hareketi, sabah yatakta doğrulurken yaptığımızdan farklı olmalıdır. Dinamik vücut ısınma hareketlerini yapmadan, vücut tam olarak esnemiş ve ısınmış sayılmaz.

Aç karnına çalışırsan daha çok yakarsın
İnsanların zayıflama yolları denilince ilk aklına gelen aç kalmak oluyor. Üstelik aç karnına spor yapmanın kalori yakımına fayda sağlayacağını düşünenler de oldukça fazla. Halbuki aç karnına yapılan sporun hiç bir faydası yoktur. Aç kalırsanız spor yapacak enerjiye sahip olamazsınız. Vücudunuz yağı yakabilmek için yakıta ihtiyaç duyuyor. Egzersizde kondisyon bisikletinin faydalarını es geçmemek gerekiyor.

Sıkılaşma ve Zayıflama İçin Egzersiz Hareketleri

fitness

Şınav

Pek çok insan bu egzersizi zor bulduğu için yapmayı pek tercih etmez. Farklı şınav pozisyonları, omuzlarınızda ve kollarınızda farklı kasları çalıştırır. Sizin için en az zor olan şınav hareketini deneyebilirsiniz. Şınav, sadece üst gövdenizi değil, tüm bedeninizi çalıştırır. Haftada birkaç gün şınav çekerek kollarınızın şekillenmesini ve totalde vücudunuzun sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca şınav, kalp ve kardiyovasküler sağlık için de iyidir ve duruşunuzu düzeltmeye yardım eder.

Yüzme

Yüzmeyi sevenlere ve vücudunda sıkılaşma yaratmak isteyenlere güzel haber: Yüzme, şaşırtıcı sonuç almak için çok etkili bir spor. Bedeni sıkılaştırmaya, farklı kas gruplarını çalıştırmaya yardım eden yüzme egzersizi, aynı zamanda tansiyonu düşürme, kalbi güçlendirme ve aerobik kapasitesini geliştirme gibi özelliklere de sahip.

Çömelme (Squat)

Tüm vücudu harekete geçiren bu egzersiz, bütün kas gruplarını çalıştırır. Bu güçlü egzersiz, kalçalarınızı eritmeye, vücudunuzu sıkılaştırmaya ve kalori yakmanıza yardım eder. Kalori yakmanızı artırmak ve kalp ritminizi hızlandırmak için zıplayarak çömelme hareketi yapabilirsiniz. Ya da çömelme hareketinde kalıp elinize ağırlık alarak hem kalori yakar hem de direncinizi artırırsınız. Düzenli olarak squat hareketi yapmak, vücudunuzun şeklinizde değişim yapmak kadar fiziksel sağlığınızı da geliştirir. Tüm gününüzü evde ya da işte oturarak geçiriyorsanız, ciddi hastalık riskiniz yüksek demektir. Öyleyse bulduğunuz tüm boş zamanları bu hareketi yaparak değerlendirin. Yemeğin pişmesini, su ısıtıcıda suyun kaynamasını ya da bilgisayarın açılmasını beklerken mesela…

Bisiklete binme

Bisiklet sürme egzersizi, ter atmak ve bacak kaslarını çalıştırmak için harika bir yol. Yüksek yoğunlukta bisiklet sürme egzersizi yaptığınızda bacak, kol, sırt kaslarını güçlendirmenin yanı sıra kalbinizin daha verimli çalışmasını destekler ve kilo vermenize yardım eder.

Lunge (Öne sıçrama)

Lunge egzersizine Türkçe’de öne atılım, sıçrama hareketi diyebiliriz. Bacak kaslarını sıkılaştırmaya yarayan bu hareket, düzenli yapıldığında inanılmaz sonuçlar verebilir. Bu egzersize biraz kardiyo eklerseniz ve hareketi zıplayarak yapıp daha yoğunlaştırırsanız, örneğin günde, her biri 10 lunge hareketinden oluşan 3 set yaparsanız, çok iyi sonuç alabilirsiniz.

İp atlama

En son ne zaman ip atladınız? Büyük ihtimalle çocukluğunuzda… Oysa ip atlama hemen hemen her yerde yapabileceğiniz (spor salonu aramanızı gerektirmeyen) en ucuz ve en kolay egzersiz biçimi. Her bir dakikada diğer egzersiz çalışmalarından çok daha fazla kalori yakmanızı sağlayan ip atlama, aynı zamanda eğlenceli de.

Koşu

Koşmanın pek çok yararı olduğunu bir kez daha hatırlayalım. Koşu egzersizi; stresi azaltma, kalp sağlığını koruma, depresyon riskini düşürme, kalori yakma ve tüm beden sağlığını destekleme gibi etkilere sahip. Tüm bunların yanı sıra güçlü, sıkılaşmış ve ince görünen bacaklar yaratmada oldukça etkili.

Günlük Egzersiz Hareketleri

Günlük Egzersiz Hareketleri ile Fitness yaparak vücudunuzu sıkılaştırıp yağ yakım hızınızı arttırabilirsiniz.

Vücudumuzun belirli bölgeleri hamlıktan ve çok oturmaktan dolayı yağ toplar bu bölgelerdeki yağlarımızı günlük 5 dakikalık egzersizlerle eritebiliriz.

Hareket 1 

fitness hareketleri

Dirseğimiz üzerinde kendimizi yukarıya doğru itiyoruz vücudumuz düz bir şekilde aşağıya bir kaydırak gibi bakması gerekli ve bacaklarımız birbirinin üzerinde yapışık vaziyette 2’şer dakika sağ ve sol tarafa aynı hareketi uyguluyoruz. Bu hareket spor yaparken yorulduğumuz zamanlarda da kullanılabilir ve dinlendirici özelliği vardır.

Hareket 2

fitness hareketleri

Yere dümdüz yatalım ellerimiz başımızın arkasına kulak izamıza koyuyor ve açıyoruz.

Ayaklarımızı yere deydirmeden bir karış yukarıya kaldırıyoruz ve sırasıyla sağ ayağı dizimizden kendimize doğru çekiyoruz.

Ayaklarımızı kendimize doğru çekerken kollarımızıda kendimize çektiğimiz ayağa doğru kanat çırpar gibi hareketlendiriyoruz.

Örneğin sağ dizimizi karnımıza doğru çekerken sol kanadımızı ayağımıza doğru götürüyoruz.

Hareket 3
fitness hareketleri

Bu harekette yere dümdüz yatarak kollarımızı yana bırakıyoruz. Bütün gücümüzü bel ve karın kısmında toplayıp iki ayağımızıda aynı anda dirseklerimizi bükmeden yukarıya kaldırıyor aynı zamanda belimizi bükmeden kendimizi yukarıya doğru kaldırıyoruz.

Spor yapmak için veya basit günlük egzersizlerde spor aletlerine gerek yoktur.