Bebeğinizi Yaza Hazırlayın

Bebeğinizi kat kat giydirmeyin

Yaz aylarında yapılan en büyük yanlışlardan biri bebeği çok sıkı giydirmek ve çok sıcak tutmaktır. Oysa bebekler sıkı giydirmeye bağlı olarak çok terler ve sıvıyla birlikte tuz kaybederek hastalanabilir. Kendiniz nasıl giyiniyorsanız bebeğinizi de öyle giydirin

Mamasını sıcakta bekletmeyin

Gıdalar sıcakta çok çabuk bozulduğu için yaz aylarında besinlerin korunması önem taşır. Aileler, soğuk gıdanın bebeği hasta edeceği endişesi ile çoğu zaman bebek beslenmesinde kullandıkları malzemeleri iyi koruyamaz ve sıcakta bekletir. Bu da besinlerin çabuk bozulmasına neden olarak, bağırsak enfeksiyonları ya da ishallere yol açabilir.

Sivrisinek ve böcek sokmalarına karşı önlem alın

Yaz aylarında doğal ortamdaki canlılar arttığı için sivrisinek ve böcek sokmalarından bebeği korumak zorlaşabilir. Aynı zamanda bitkiler polenlerini saçar ve bu ortamda alerjik etkenler oluşur. Alerjenler çocukluk çağında cilt döküntülerine, gözde kızarmaya, solunum yolu hastalıklarına, astım ve nefes darlığına neden olur. Çocuğu doğal yaşamdan uzak tutmak mümkün olmasa da gerektiğinde müdahale edebilecek ilk yardım ekipmanları edinin.

Güneş ışınlarından sakının

Özellikle yaz aylarında güneşe çıkmadan 20 dakika önce bebeklerin cildine uygun doğal kremler uygulayın. Bebekler güneşin dik geldiği zamanlarda dışarı çıkarılmamalıdır, mümkünse gölgede tutun veya gölgelik görevi görebilecek şapka kullanın.

Giysilerini ilk kullanımdan önce yıkayın

Kıyafet seçiminde pamuklu, doğal liflerden üretilmiş giysiler tercih edin. Ayrıca yeni giysileri ilk kullanımdan önce yıkayın. Çünkü üzerlerinde tozlar ya da mantarlar olabilir. Diğer önemli nokta ise giydirilen kıyafetlerin bebeğin bedenine uygun olması… Özellikle sıcak günlerde bebeğe çok dar kıyafetler giydirmeyin.

Haftada bir şampuanla yıkayın

Özellikle çok terleyen bebeklerde teri uzaklaştırmak için sık sık yıkamak iyi bir yöntemdir. Fakat kullanılan şampuan ve duş jeline dikkat etmek gerekir. Çünkü bunların içindeki maddeler vücuttaki yağı alabilir. Bebekler her gün yıkayın ama duş jeli ve şampuan gibi ürünler haftada bir kullanın. Unutmayın, sadece suyla yıkamak bebeğin cildinin kurumasını önler.

Pişik ve isiliğini önleyin

Bebeklere aşırı sıcak ortamda çok kalın giysiler giydirildiğinde pişik ve isilik görülmesi kaçınılmazdır. İdrar yolu enfeksiyonları da pişiğe neden olabilir. Öte yandan aileler genelde çocuğun poposunu yıkadıktan sonra üşümesin diye hızla giydirirler. Oysa temizliğin ardından bölge iyice kurulanmalıdır. Bebeğin altını kapalı ve sıcak ortamdan uzak tutmak ve çok iyi kurulamak pişiği önleyebilir. Pişik oluştuğunda ise çinko içeren pişik kremleri kullanılabilir. Fakat buna rağmen geçmiyorsa doktora başvurmak gerekir.

Bebekte Yürüme Gecikmesi Neden Olur?

Tıbbi Sorunlardan Dolayı

Doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası oluşabilecek bazı tıbbi sorunlar bebeğin yürümesinde gecikmelere sebep olabilir. Kas hastalıkları, metabolik hastalıklar, beyin felci, enfeksiyon, prematüre doğum gibi sorunlar genellikle en sık sebepler arasında yer alır.

Emekleme

Emekleme konusunda çok başarılı olan bebekler genellikle daha geç yürürler. Çünkü istedikleri yere emekleyerek daha hızlı ulaşabileceklerinin farkındalar. Bu nedenle de yürümek yerine emeklemeyi tercih ederler.

Fazla Kilo

Yaşı ve boyuna göre kilosu fazla olan bebekler yürümekte zorlanırlar ve yürümek istemeyebilirler. Bebeğe gereğinden fazla yemek yedirilmemeli ve yemesi konusunda zorlanmaması gerekir. Aşırı kilonun yürüme gecikmesinin yanı sıra başka fiziksel sorunlara da neden olabileceği unutulmamalı.

Ebeveyn Tutumu

Aşırı korumacı ebeveynler düşme, yaralanma endişeleri nedeniyle bebeklerini yere bırakmaz, hep kucaklarında taşırlar. Bu tutum bebeğin sadece yürümesinin gecikmesine değil, diğer gelişim alanlarında da gecikmelerin görülmesine neden olur.

Motivasyon Sorunları

Çocukların becerilerinin gelişmesi için fırsatlarının olması gerekir. Eline kaşık verilen çocuğun yemek yeme becerisinin gelişmesini gibi istediği eşyaya ulaşmak için uzanan, ayağa kalkmaya, yürümeye çalışan çocuğa da fırsat verilmelidir. Yürümeye fırsatı olmayan, her istediği önüne getirilen bebekler yürümeye gereksinim duymayacakları için bu alanda gecikme yaşayacaklardır.

Anne Sütünün Bebeğe Yararları

İlk 6 ayında anne sütü, bebeğin D vitamini dışındaki tüm gereksinimlerini karşılar. Kolay sindirilen ve içeriği kana kolay geçen anne sütünün içerisinde bebeğin gelişimi için gerekli olan yağ asitleri yoğun bir şekilde bulunur. İçerdiği mineraller de bağırsaklardan kolay emilir. Özellikle A ve C vitamininden zengin anne sütü içerdiği laktoz sayesinde kalsiyum emilimi artar.

anne sütü emzirmenin faydaları

Kolostrum doğumdan sonraki ilk 72 saat içinde salgılanan süttür, Antikor içeriği oldukça yüksektir. Bu, bebeği enfeksiyonlardan korur ve bağışıklık sisteminin gelişimini hızlandırır. Özellikle üsye ve ishal sıklığını azaltır.

Anne sütü bebek için doğal sakinleştiricidir. Her zaman sterildir ve bebeğin ileri yaşlardaki obezite riskini azaltır.

Anne sütü alan bebekler daha az kolik sorunu yaşar. Ayrıca diş, çene ve ağız gelişimine ait bozukluklara da daha az rastlanır.

Egzama, astım, Tip 1 diyabet , Multipl Skleroz, çölyak, ülseratif kolit,lenfoma ve bazı kanser türleri bebekken anne sütü ile beslenenlerde daha az görülür.

ABD’ de yapılan son araştırmalara göre emzirilen bebekler daha zeki ve yetenekli olur.

Bir önceki makalelerimiz emzirmenin faydaları ve anne sütünü arttırma yollarını okumanızı tavsiye ederiz.

 

Emzirmenin Faydaları

Emzirmek önemlidir çünkü:

anne sütü , emzirme , emzirmenin faydaları , emzirmenin önemi

 

 • Bebek ile anne arasında duygusal bağ kurulur.
 • Annede göğüs kanseri riski azalır.
 • Anne için doğal bir sakinleştirici görevi görür.
 • Annenin doğum kilolarını vermesi kolaylaştırır.
 • Annenin emzirme ile rahim kaslarının kasılmasıyla kanama ve böylece demir eksikliğine bağlı kansızlık riski azalır.
 • Zamandan ve paradan tasarruf edilir.
 • Bebek daha hızlı gelişir ve bağışıklık sistemi güçlenir.
 • Her emmenin sonuna doğru salgılanan ve bebeğin tok kalmasını sağlayan son süt, ileride obezite riskini düşürür.
 • Alerjik hastalık riski azalır.
 • Annesini emen ve tatmin olan çocuğun özgüveni daha güçlü olur.
 • Emen bebekler daha sakin olur.