Güllaçı Fazla Kaçırmayın !

güllaç

güllaçGüllaç nasıl yapılır?

Baklava ve kadayıf gibi tatlılar yerine daha sağlıklı olan güllaç, içeriğindeki yufkanın hafif olması ve süt ile yapılmasından dolayı, yağlı, unlu ve şerbetli tatlılara göre sağlıklı ve sindirimi kolay bir alternatif. Güllaç yufkaları, mısır nişastasının su ile karıştırılmasıyla elde edilen hamurdan yapılıyor. Mısır nişastası glisemik indeksinin düşük olması sebebiyle kan şekerini daha yavaş yükseltiyor. Ayrıca güllaç yapımında kullanılan süt de bu tatlının kan şekerini yükseltme hızını düşürürken, yüksek protein içeriği ile günlük protein ihtiyacını da karşılamaya yardımcı oluyor. Bir porsiyon güllaç, özellikle süt içeriği nedeniyle yetişkin kişilerin günlük kalsiyum gereksinmesinin yüzde 15’ini karşılıyor.

Güllaç kaç kalori?

Güllaçta genelde nar, badem, ceviz ya da fındık kullanılırken içeriğindeki bu besinler kalsiyum, demir, fosfor, potasyum gibi minerallerin vücuda kazandırılmasını sağlıyor. Aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarından bağışıklığın güçlendirilmesine dek birçok faydası bulunan omega 3 yağlarından zengin bir tatlı. Protein ve karbonhidrattan zengin bir tatlı olan güllacın bir porsiyonunu, yani yaklaşık bir dilim ince güllaç ortalama 250 kaloridir. Baklava ya da şekerpareye göre yarı yarıya daha az kaloriye sahip.

Ne kadar yemeli?
Güllaç tüm faydalarına karşın neticede bir tatlı. Bu nedenle diyabeti olanların tüketmemesi, canları çektiyse de porsiyon kontrolüne ve tüketim sıklığına dikkat etmeleri gerekiyor. Ne kadar hafif olursa olsun tatlıyı çok sık tüketmemek gerekiyor. Diyabeti olmayan kişiler ise güllaç tatlısını Ramazan boyunca haftada 2-3 kez 1 ince dilim şeklinde tercih edebilirler. Diğer günler ise tatlı niyetine taze mevsim meyveleri seçilmeli. Bu sayede lif, vitamin ve mineral almakla birlikte oruç tutarken gün içerisinde kaybettiğiniz suyu yerine koymuş olacaksınız.

Ne zaman yemeli?
Ramazan’da uzun süre aç kalan midenin iftarda yemekle dolması nedeniyle, tatlının iftardan en az bir saat sonra tüketilmesi gerekiyor. Ramazan’da öğün sayısı azaldığı için sahur ve iftarda alınan kalori miktarı artıyor. Bu nedenle tatlıyı yemek üzerine değil, en az 1 saat sonra tüketin. Hatta ideali yemekten 2 saat sonra tüketmektir. Ayrıca tatlıyı yemekten hemen sonra yerseniz hazımsızlık ve uyku hali gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Gaz problemi yaşayanlar ise güllaç yapımında laktozsuz süt kullanabilir.

Güllaç tüketirken nelere dikkat etmeli?

Güllacın gaz sorununa yol açmaması için çok soğuk tüketmeyin.
Güllacı buzdolabından çıkardıktan sonra biraz bekletin.
1 ince dilim güllaç; 1 dilim ekmek, 1 porsiyon meyve ve 1 su bardağı sütün toplam kalorisine eşdeğer.
Güllacın kalorisini düşürmek için güllaç yapımında kullanılan sütü light olanlardan tercih edin.
Güllaç yapımında kullanılan şeker miktarını düşük tutun.
Güllacın ve diğer sütlü tatlıların üzerine toz tarçın serpmek de kan şekerini dengelemek açısından faydalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir