Dış Gebelik Nedir

Hamilelik 27 Nisan, 21:09'de eklendi

Dış gebeliğin belirtileri neler?

Dış gebelik, erken dönemde hekime başvurulmamışsa belli bir süre fark edilemeyebilir. Bu durumda genellikle kirli kahverengi bir kanama olur. Kanama süresi ve miktarı normal adet gününden farklılık gösterir. Kanama ile beraber ya da kanama olmadan kasık ağrısı da ortaya çıkabilir. Ağrı çoğunlukla dış gebeliğin yerleştiği bölgede görülür.
Dış gebeliğin başlıca belirtileri şunlardır:

 

 • Adet gecikmesi
 • Ağrı oluşması
 • Anormal kanama

Dış gebelik neden olur ve nasıl anlaşılır?

Hamile Kadın Gebelik Hamilelik

Tüp duvarına yerleşen dış gebelik, zamanla büyüyerek tüpü yırtar ve iç kanamaya neden olur. Bu iç kanama zamanında fark edilmez ve müdahale edilmezse anne ölümüne dahi neden olabilir. Üreme çağındaki bir kadında ani gelişen karın ağrısında dış gebelikten şüphelenilmelidir. Son yıllarda ultrasonografi kullanımının giderek fazla kullanılmasıyla dış gebeliğin erken tanısını ve tedavisini kolaylaşmıştır. Ayırıcı tanıda kadın üst genital sistemi enfeksiyonları, yumurtalık kistlerine bağlı acil durumlar ve karın içi diğer acil patolojiler (apandisit, akut idrar yolu hastalığı gibi ) düşünülmelidir.

Dış gebeliğin ortaya çıkmasındaki etmenler:

 • İleri anne yaşı
 • Sigara içilmesi
 • Anne adayının üst genital sistem enfeksiyonu geçirmesi
 • Rahim ve tüplerde enfeksiyon olması
 • Tüplerde doğuştan gelen iç yapı bozukluğu bulunması

Dış gebelikte erken tanı neden önemli

Dış gebelikte erken tanı konulduğu zaman annenin üreme kapasitesinin ciddi zarar görmesini engelleyebilmek mümkün. Daha da önemlisi dış gebeliğin neden olacağı iç kanamaya bağlı anne ölümleri engellebilir. Günümüzde erken tanı, sonografi ve kanda gebelik testinin (Beta HCG testi) yaygınlaşması sayesinde daha fazla artmıştır. Bazen tanı konulamayan durumlarda rahim içinden örnek alınması gerekebilir. Dış gebelik, erken tanı konulursa cerrahi yöntemlere gerek kalmadan medikal yöntemlerle de tedavi edilebilir.

Dış gebeliğin artmasının nedenleri nelerdir?

Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere 20 yıldır dünya genelinde dış gebelik oransal olarak artmaktadır. Araştırmalara göre tanısı konmuş gebeliklerin 1000’de 16’sının dış gebelik olduğu ve en sık 35-44 yaş arasında görüldüğü belirtilmiştir.

Dış gebeliğin artma nedenleri:

 

 • Yardımla üreme yöntemlerinin özellikle de tüp bebek işlemlerinin artması,
 • Cinsel temasla bulaşan hastalıkların artması ve buna bağlı olarak tüplerin yapısının zarar görmesi,
 • Erken tanıya olanak sağlayan vajinal ultrasonografinin ve kanda gebelik hormonunun (Beta HCG) kullanımıyla, dış gebelik tanısının daha kolay ve doğru konmasıdır.

Dış gebelik sonrası dönem

Dış gebelik hikayesi olan hastaların, tekrarlama riskinden dolayı bir daha gebe kalırlarsa hemen doktora başvurmaları önerilir. Ayrıca Beta HCG ve ultrason takiplerinin de titizlikle yapılması gerektiği konusunda bilgilendirilmeleri önem taşır. Rahim içi gebeliklerde olduğu gibi, dış gebelikte de eşler arasında kan uyuşmazlığı varsa daha sonraki gebeliklerde oluşabilecek bebeği koruma amacı ile kan uyuşmazlığı iğnesinin mutlaka yapılması önerilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

bardakta turşu suyu